O Polsce we francuskim tygodniku „Le Pelerin”

Poniższy link odsyła do tekstu artykułu w języku francuskim o Polsce dnia dzisiejszego pod rządami PIS-u. Numer tygodnika „Le Pelerin” datowany jest 31.03.2016 roku. Na stronie 4 (czyli 27 całego numeru) mój komentarz dotyczący przyczyn wyborczego niepowodzenia PO w wyborach 2015 roku. Streszczając uważam, że zapomnieliśmy o tych, którzy byli rozczarowani brakiem przełożenia sukcesu Polski na ich sukces osobisty.
Pelerin POLOGNE

Opublikowano Aktualności | Skomentuj

O moim dyżurze radnego wojewódzkiego..

W poniedziałek 29.02.2016 roku dyżurowałem jako radny Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego (WZP)  w siedzibie koszalińskiej PO RP przy ulicy Dworcowej 10/4. Moim gościem był, m.in. , przedstawiciel Towarzystwa Miłośników Koszalińskiej Wąskotorówki. Mam nadzieję, że wąskotorówka nadal będzie turystyczną atrakcją naszego regionu.

Dyzur1

Opublikowano Aktualności | Skomentuj

Dyżury i spotkania w ramach mandatu radnego wojewódzkiego.

Konfr

W ramach dzisiejszej konferencji prasowej przedstawiłem harmonogram dyżurów i działań w ramach sprawowanego mandatu radnego Sejmiku WZP

Plan dyżurów
1. Dyżury przy ul. Dworcowej 10 w Koszalinie (siedziba koszalińskiej PO RP)
01.02.2016 roku – godz. 16.00-17.00
29.02. 2016 roku – godz. 16.00 -17.00
21.03. 2014 roku – godz. 16.00-17.00
2. Dyżury poza Koszalinem
11.03. 2016 roku – 16.30 – 17.30 w Biuro Rady Miejskiej w Darłowie
Kwiecień 2016 – Sławno
Maj 2016 – Szczecinek
Czerwiec – Bobolice
Październik – Polanów
Listopad – Borne Sulinowo
Grudzień – Biały Bór
AKCJA EDUKACYJNA W SZKOŁACH
Planowane lekcje wiedzy o samorządzie, w tym w szczególności o samorządzie wojewódzkim, jego kompetencjach o strukturach
1. Marzec 2016 – I LO im. St. Dubois w Koszalinie
2. Maj 2016 – Gimnazjum przy ul. Jabłoniowej w Koszalinie

Opublikowano Aktualności | Skomentuj

Co chce nam powiedzieć Jarosław Kaczyński?

Parę dni temu Jarosław Kaczyński – prezes PiS-u,przez 50 minut przemawiał w Toruniu, a jego słowa transmitowała TV Trwam i TVP. Prezes Kaczyński nie powiedział niczego nowego, ale po raz pierwszy (chyba) zebrał to wszystko, co myśli o latach 1989 -2015 w jednym wystąpieniu. Przemówienie lidera rządzącej samodzielnie partii powinny być słuchane uważnie, bo niosą ze sobą przesłanie do tych co „z nami” i do tych”co przeciwko nam”. J. Kaczyński chciałby bowiem podzielić Polskę na dwie części: dobrych i złych Polaków. Wiele wskazuje na to, że ten podział zaczyna się wyraźnie rysować. Prezes Kaczyński uznał, że stosunek do zmian po 1989 oraz stosunek do kościoła rzymskokatolickiego to podstawowe kryteria podziału. „Dobrzy” Polacy potępiają „okrągły stół”, a przede wszystkim widzą w nim symbol oddania postkomunie (jakby nie – Polakom, lub co najwyżej zaprzedanym komuś Polakom) naszej Ojczyzny na długie lata. Oddana w pacht „złym” Polakom Ojczyzna gnębiła „dobrych” na rożne sposoby, których lista jest nazbyt długa na krótki wpis. Ci „źli” Polacy zwalczali ponadto kościół rzymskokatolicki i szerzyli ideologie „gender” wrogą naturze Polaków.  Przez  lata tej swoistej „smuty” w Polsce powstała cała sieć powiązań, współzależności poprzez partie polityczne, układy ekonomiczne, medialne spychające nasz kraj w przepaść.

Teraz nadszedł czas wielkiej przebudowy Polski, dzieło jest ogromne, bo i długie były lata psucia Ojczyzny.  O „niepodległości” Polski w latach 2005 -2007 Prezes wspominał, ale wtedy nie było na nic szans, mimo, że Polska miała się dobrze, a nawet bardzo dobrze. Ciekawe dlaczego miała się dobrze skoro ktoś ją niszczył od 1989 roku do 2005 roku??

Może ton wpisu jest lekko ironiczny, ale tak nie jest, bo powyższe słowa należy przeczytać należyta powagą! Tak, jak to mówił Jarosław Kaczyński. Prezes PiS -u rzucił bowiem żagiew  nienawiści miedzy Polakami dla potrzeb uchwycenia władzy. Zrobił to dawno, ale teraz roznieca ogień coraz bardziej: nie ma i nie będzie mostów, zgody, porozumienia, ale zasada, albo „my”, albo „oni”. Nie potrzeba zgody.

Trudno zgadnąć jak Polacy odniosą się do rządów PiS-u,  czy dadzą sobie narzucić narrację a la Kaczyński z Torunia sprzed paru dni. Wielki błąd popełniają ci, którzy sądzą, że słowa Prezesa  rozpłyną się po krótkim czasie i wróci „normalność”. Póki co, sporej części Rodaków taka narracja wydaje się ciekawa. Głębokie podziały dotyczą głównie elit, może trochę większej grupy niż elity, ale przygniatająca większość Polaków nie czytającej gazet (poza tabloidami), nie oglądającej publicystyki w telewizji zarówno publicznej jak i prywatnej sprawy, o których mówił Prezes Kaczyński to materia skomplikowana. Tym łatwiej jest budować prostą propagandę. Taką w stylu PRL,  gdzie nikogo nie dziwi, że we wrześniu 2015 roku Polska dogorywała w zgliszczach, a teraz ma się nadzwyczaj dobrze. I to niepokoi najbardziej.

Opublikowano Aktualności | Skomentuj

ŻYCZENIA NA BOŻE NARODZENIE I NOWY ROK

kartka sw-1

Opublikowano Aktualności | Skomentuj

Ostatnie zwrotki „Murów” Jacka Kaczmarskiego

Przeczytajcie uważnie.

Jacek Kaczmarski „Mury”
(…)
Aż zobaczyli ilu ich, poczuli siłę i czas
I z pieśnią, że już blisko świt, szli ulicami miast
Zwalali pomniki i rwali bruk – Ten z nami! Ten przeciw nam!
Kto sam, ten nasz najgorszy wróg! A śpiewak także był sam

Patrzył na równy tłumów marsz
Milczał wsłuchany w kroków huk
A mury rosły, rosły, rosły
Łańcuch kołysał się u nóg…

Patrzy na równy tłumów marsz
Milczy wsłuchany w kroków huk
A mury rosną, rosną, rosną
Łańcuch kołysze się u nóg…

Opublikowano Aktualności | Skomentuj

Radny Mucha, pisowska buta i szczecińska „Gazeta Wyborcza”

17 listopada 2015 roku w czasie sesji wyjazdowej Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego radny PIS-u Paweł Mucha obraził mnie nazywając agentem („wiadomo, agent kłamie”), w chwili gdy zabrakło mu merytorycznych argumentów. Teraz twierdzi, że niczego podobnego nie powiedział. Problem w tym, że 17.11.2015 w czasie sesji nie działały mikrofony i ta wypowiedź radnego Muchy nie nagrała się. Słyszało ją jednak wielu radnych uczestniczących w sesji. O tym jak było zadecyduje, najpewniej, sąd.
Nie piszę o tej sprawie, żeby pokazywać butę pisowskiego funkcjonariusza, radnego wojewódzkiego, społecznego doradcy prezydenta RP A. Dudy, która wzrosła niepomiernie od czasu gdy PIS wygrało wybory. Piszę, bo zaskoczyła mnie relacja p. Jolanty Kowalewskiej ze szczecińskiego oddziału „Gazety Wyborczej”. Otóż p. Redaktor w dzisiejszym (16.12.2015 r.) wydaniu szczecińskiego dodatku „GW” pisze o tym wydarzeniu m.in., że „radni PO oskarżyli szefa klubu PIS Pawła Muchę o to, że (…) obraził ich kolegę”. Pani Redaktor myli apel z oskarżeniem i nie wspomina o tym, że apel wystosowali radni z dwóch klubów, PO i PSL. Oskarżać będę ja, ale prywatnie. Szkoda, że p. Kowalewska, gdy już pisze o tej przykrej sprawie, nie do końca jest w swoim pisaniu solidna. Dlaczego tak uważam? Świadczy o tym ostatnie zdanie artykułu: „Nie użyłem takiego sformułowania – twierdzi Mucha. To zabieg PR-owski ze strony PO”. Koniec, kropka. Radny Mucha ma prawo mówić, co mu się podoba, ale p. Kowalewska powinna, moim zdaniem, zauwazyć, że apel do p.Muchy był autorstwa PO i PSL, a w czasie sesji radni rożnych orientacji politycznych potwierdzali moje słowa o haniebnej wypowiedzi radnego Muchy. A tak można by odnieść wrażenie, że apel to rzeczywiście PR-owska zagrywka PO. Pani Redaktor, obiektywne to, co Pani napisała czy nie?

Opublikowano Aktualności | Skomentuj

Pożar umysłów i dusz – spłoniemy wszyscy?

Od czasu tzw. kryzysu konstytucyjnego rozpoczęła się w Polsce debata polityczna. Od tego czasu debata polityczna przerodziła się w spór polityczny, by za chwilę stać się ostrym sporem politycznym, gdzie już mało kto zważał na merytoryczne argumenty. Teraz wydaje się, że jesteśmy w fazie ostrej kłótni politycznej, gdzie merytoryczne argumenty nie mają żadnego znaczenia.  Strony spory nie okazują już swoim wrogom, bo już nie ma  politycznych adwersarzy, najmniejszego szacunku. Osoby z tytułem naukowym (dla spragnionych wiedzy: mamy w Polsce jeden tytuł naukowy – profesor) zastanawiają się nad tym,  czy tzw. druga strona ma w głowie resztki rozumu, sugerując, że nie ma tam nawet śladu rozumu.

W tej ostrej kłótni przeradzającej się w zwykłą nienawiść ciosy padają z obu stron, ale to „ktoś” sporządził fałszywe konto na facebook’u, żeby przy jego pomocy grozić zamordowaniem J. Kaczyńskiego. „Ktoś” – ciekawe kto i po co? Przedstawiciel Prezydenta RP mówi, że „oni” też łamali prawo…

Przedpole zostało (chyba) oczyszczone. Pozostanie tylko nienawiść niczym rozlewający się pożar  umysłów i dusz. Te ognie nienawiści ogarniają coraz większe przestrzenie. „Lud smoleński” używa do ich rozniecania krzyży i różańców. „Ktoś” wierzy naiwnie, że może go ugasić w dowolnej chwili. Takich pożarów nie gasi się w dowolnej chwili.

Opublikowano Aktualności | Skomentuj

Miałeś kogoś z rodziny w PZPR?

Od jakiegoś czasu niektórzy z działaczy PIS-u (np. Joachim Brudziński) w trakcie debat publicznych „przygważdżają” swoich oponentów uwagami, że w innych ugrupowaniach politycznych działają (lub działali) byli aparatczycy z PZPR. Dotyczy to, oczywiście także i PO, ale nie tylko. Pisowscy funkcjonariusze sądzą zapewne, że argument o powiązaniach z PZPR to wystarczający motyw zupełnego pognębienia przeciwników politycznych.

Nigdy nie należałem do żadnej peerelowskiej organizacji politycznej, ani jako student, ani jako dorosły, tym bardziej do PZPR, która to partia była dla mnie symbolem upodlenia Polski. Miałem jednak świadomość ile Polek i Polaków do PZPR należało, a także i to, że nie brakowało pośród nich ludzi porządnych, choć ideologicznie zagubionych.

Kiedy dzisiaj ludzie PIS-u udają, że w ich szeregach nie ma nikogo z pezetperowską przeszłością, to oczywiście kłamią. tacy ludzie działają i w tej partii.

Historia chrześcijaństwa (do niego tak często odwołuje się PIS) , to historia licznych nawróceń, poczynając od św. Pawła z Tarsu. Gdyby żył w czasach nienawistników z PIS-u do końca życia byłby Szawłem, któremu nie wybaczono by win.

Jarosław Kaczyński udaje chrześcijanina, gdy nie potrafi wybaczać bliźnim.

Opublikowano Aktualności | Skomentuj

Seksot – powieść

„Seksot” – powieść

Powyżej link do mojej powieści współczesnej, będącej w zasadzie autobiografią z lat 1977 – 2011. Zapraszam do lektury.

Opublikowano Aktualności | Możliwość komentowania Seksot – powieść została wyłączona